6 Eylül 2010 Pazartesi

Beyin Bedava!Son zamanlardaki kopya skandalları eğitim sistemimiz nereye gidiyor sorusunu getiriyor akıllara. Tabi gündem referandum olduğu için de fazla üstünde durulmuyor bu aralar nereden geldiği belli olmayan(!) kopyaların. Aslında sorun sadece kopya değil. Eğitimi ve sınavı içeren herhangi bir yerde olmaması gereken işlemlerin yapıldığını görebiliyoruz ülkemizde.

İlk olarak KPSS skandalıyla düştü gündemimize. Geçen sene sınav birincisi bile bütün soruları cevaplayamamışken bu sene full ve fulle yakın yapan 300 küsür öğrenci olduğu sonucu şüphe uyandırdı milletimizde. Üstelik bunların birçoğu çift, arkadaş veya akrabaydı. Sorunun biraz üstüne gidilince de cemaatler aracılığıyla elde edildiği ortaya çıktı cevap anahtarının ÖSYM SUSTU.

Daha sonra bir YGS skandalı oldu. YGS de Diyarbakır merkezli olarak matematik sorularının cevaplarının mesaj yoluyla 16 ilden 108 kişiye iletildiği belirlendi. ÖSYM SUSTU.

Henüz bunları hazmedememişken İstanbul Lisesi, Galatasaray Lisesi gibi "hedef" olan okulların yerleştirmelerinde usulsuzluk olduğu ortaya çıktı. Bunlar ve bunlar gibi okulların kontenjan yedek listelerinde 10-15 kontenjan boş bırakılıyordu. Bu sayede okulun asıl alması gereken taban puanından daha düşük puana sahip belki de milletvekili , yandaş hamili kart yakınlarının çocukları okuyacaktı bu güzelim okullarda. herkes konuştu, ÖSYM SUSTU.

Ve bir yenisi daha eklendi ki hangi sınav olduğunu tahmin etmiş olmalısınız: AÇIKÖĞRETİM SINAVI. İstanbul'da hafta sonu yapılan Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi bütünleme sınavlarında salon görevlilerinin farketmesi sonucunda köklü bir kopya skandalı daha belirlendi. Ele geçirilen kağıtta girdiği 'Maliyet Muhasebesi' sınavının tüm sorularının giriş cümlesi ile cevapların şıkları ve açıklamalarının olduğunu gören görevliler KPSS'dekine benzer bir kopya skandalının yaşandığını belirledi. ÖSYM SUSUYOR.

Ne yapmamız gerekiyor peki adaletsizlik üstüne adaletsizlik yapan Adalet ve kalkınma partisi hükümeti son kozlarını oynuyor büyük ihtimalle. Meydanlara çıkıp hala "EVET" diye haykıran insanlar gözlerinizi açın lütfen. Siz uyuyorsunuz, ÖSYM susuyor, Devlet görmüyor ama Bizler uyanığız ve hesap soracağız!

http://www.ensonhaber.com/kpssde-kopya-cekene-bakan-referans-oldu-2010-11-06.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

değerli yorumlarınızla sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz. teşekkürler.