8 Nisan 2011 Cuma

"Y"ANDAŞ "G"EÇİRME "S"INAVI27 Mart 2011'de 1.700.000 öğrenci geleceklerini belirleyecekleri sınava tabi tutuldular: YGS.
Daha önceki yazılarımda da belirtmiş olduğum kopya skandallarından sonra devlet güvenliği oldukça artırmış, evinizin anahtarıyla dahi sınava girmenize izin vermez hale gelmişti. Bütün bunlara rağmen türbanla sınava girme hakkınız tabikide çok önemliydi ve canları pahasına koruyorlardı bunu. Evet ben evimin anahtarıyla giremedim o sınava ama ne şekilde girenler oldu. Sınavı geçirecek olan anahtar evimin anahtarı mıydı acaba diye düşündüm uzun süre. Halbuki olay o değilmiş. Anaktar "koltuğun" altındaymış. Koltukta kim mi oturuyor? ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir.
Sınavdan sonra bir velinin şikayeti üzerine başlayan skandalda bir kaç testten sonra şifre kullanıldığı sonucuna varıldı. Özellikle matematik testinde seçenekleri küçükten büyüğe doğru sıraladığınız taktirde doğru şıkka ulaşabiliyordunuz.
Örneğin, seçenekler 4-2-7-18-11 olsun. Siz bunları küçükten büyüğe doğru sıralayınca 2-4-7-11-18 oluyor. Bu durumda "7" rakamı her iki sıralamada da "c" şıkkında yer alıyor. Tebrikler doğru cevaba ulaştınız. Bir sonraki soruya geçebilirsiniz.
Bir çok akademisyen sınavda bir şifrenin kullanıldığı kanısında. Bu şifreler de sınavdan önce başarıya ulaşılmasının devlet meselesi olarak görüldüğü kurum ve kuruluşlara verilmiş. Tabi biz diyoruz ki kitapçıklar kişiye özel fotoğrafımız var her şey güvenli. Esas olay da burda kopuyor zaten.
Peki bütün bu söylenenlere rağmen ÖSYM Başkanı ne diyor? Tabiki de öyle bir şey yok diyor. Matbaacıyı konuşturuyor. Cumhurbaşkanı ben tatmin oldum diyor. Akp Bakanları Cumhurbaşkanı tatmin olduysa biz daha da çok olduk diyor. Başbakan susuyor. Bir şekilde örtpas edilip sayfa kapanıyor. Ama bu halk bunları unutmuyor. Hesap defterine kalın puntolarla yazıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

değerli yorumlarınızla sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz. teşekkürler.